Succesvolle Third Place Summit in Nieuwe Luxor brengt cultuur, beleid en samenleving samen

Third Place Summit

Op maandag 19 januari vond in het Nieuwe Luxor de Third Place Summit plaats. Tijdens deze inspirerende dag kwamen deelnemers uit onder meer cultuur, welzijn, overheid, fondsen en design samen rond één centrale vraag: hoe ontwikkel je een plek die meer is dan een podium of gebouw, en die écht van betekenis is voor jouw omgeving? Luxor bevindt zich midden in deze transitie en gebruikte de summit als moment om kennis te delen, nieuwe verbindingen te leggen en de beweging richting een Luxor als third place verder te versterken.

De summit werd georganiseerd door Luxor in samenwerking met advies- en ontwerpbureau includi, met steun van onder andere Gemeente Rotterdam, VNO-NCW en Droom & Daad. De dag begon met een verrassende en verbindende opener: een morning rave door Luxor-huisgenoot Connor Schumacher, waarmee deelnemers letterlijk in beweging kwamen en direct de energie van community en ontmoeting ervaarden.

Come, Stay, Grow: bouwen aan plekken waar je wilt zijn
Onder leiding van presentator Ernest van der Kwast openden Marc van Kaam (directeur Luxor) en Aat Vos (architect en oprichter includi) het programma. Zij introduceerden de fundamenten van third place-denken aan de hand van de pijlers COME, STAY en GROW. Internationale sprekers Karen Christensen, Toni L. Griffin en Joe Pine bouwden daarop voort met keynotes over community, inclusieve stedelijke ontwikkeling en de rol van beleving en persoonlijke groei.

In de middag gingen deelnemers aan de slag in twee praktische workshoprondes, waarin zij konden kiezen uit verschillende thema’s Access, Use, Safety, Experience, Community en Development. Daarnaast werd de vertaalslag naar de praktijk gemaakt aan de hand van inspirerende voorbeelden: van Bibliotheek Rotterdam en House of Urban Arts tot internationale inzichten vanuit CENTQUATRE-PARIS. Daarmee werd zichtbaar hoe third places in uiteenlopende contexten vorm krijgen, en welke keuzes daarbij horen.

Samen in transitie
De summit werd afgesloten met een pakkende spoken word-samenvatting, gevolgd door een netwerkborrel waar deelnemers verder met elkaar in gesprek gingen. Veel bezoekers gaven aan de dag als inspirerend en herkenbaar te hebben ervaren: juist doordat organisaties vanuit verschillende branches en invalshoeken dezelfde zoektocht delen naar een plek die toegankelijk, uitnodigend en maatschappelijk relevant is. De summit maakte bovendien voelbaar hoe groot het belang is van third places voor mensen, als plekken voor ontmoeting, ontspanning, ontwikkeling en verbondenheid, en hoe urgent die rol juist nu is.

De energie en uitwisseling van deze dag bieden daarnaast duidelijke aanknopingspunten voor een verdiepend vervolg, waarin deelnemers verder kunnen bouwen aan strategie, samenwerking en maatschappelijke impact.

Luxor opent zich voor de stad
Third Places zijn plekken naast thuis en werk waar mensen zich welkom voelen, elkaar ontmoeten en kunnen groeien. Luxor werkt actief aan deze ontwikkeling. Met de komst van Café Dox en de Containertrap zijn al concrete stappen gezet om het theater nadrukkelijker open te stellen voor de stad. Daarmee ontstaat ruimte voor ontmoeting en verblijf, ook buiten voorstellingsmomenten: een plek waar Rotterdammers kunnen binnenlopen om te verbinden, te werken, te praten of inspiratie op te doen.